Vuoden Pionikko 2021

Vuoden Pionikko valittiin nyt viidennen kerran

Seuran juhlavuoden Vuoden Pionikkoa valitessa painoivat vaakakupissa valitun henkilön laaja-alainen kiinnostus puutarhaan ja pioneihin. Hän kasvattaa pioneita siemenistä ja juurakoista. Valitsijaraatia miellytti erityisesti hänen vuosittain julkaisemansa kuvasarjat pionien kehityksestä siemenistä pikkutaimiin, joita hän tutkii ja analysoi tarkasti pintaa syvemmältä.  Esimerkillisesti hän ohjeistaa myös ekaluokkalaista reipasta poikaansa pionien kasvatuksen saloihin.

Vuoden Pionikko 2021 kommentoi valintaansa: Kiitos, melkoinen yllätys! Ihan mykistävää suorastaan, en kyllä osannut odottaa mitään tällaista.

Vuoden 2021 vuoden Pionikko on Katja Sammalkangas. Onnittelut Katjalle!

Aiemmat Vuoden Pionikot:

2017 Sari Seppälä

2018 Elina Laaksoaho ja Sirpa Luoma

2019 Pirkko Kaasinen

2020 Aulikki Salmia

%d bloggaajaa tykkää tästä: