Pioniseuran vuosikokouksesta 2021 poimittua

Pidimme 18.9.2021 ensimmäistä kertaa historiamme aikana vuosikokouksen etänä, teams-kokouksena. Tämä oli uusi kiva kokemus monelle jäsenelle ja näin pystyimme myös mahdollistamaan yhteistyökumppanimme, Peony Shop Hollandin mukana olon. Peony Shop Hollandin Jeremy Scholten oli kutsuvieraana ja aloitti kokouksen tervehdyksellään. Hän kertoi, että tekee tätä työtä perheyrityksessä rakkaudesta pioneihin, ei niinkään bisneksen vuoksi. Toivotimme Scholtenin veljekset tervetulleiksi Suomeen.

Jeremyn tervehdyksen jälkeen puheenjohtaja muisteli seuramme alkutaivalta ja elettyä viittä vuotta. Paljon on tapahtunut ja saatu aikaan lyhyessä ajassa. Olemme päässeet hyvään alkuun tavoitteessamme – ”vähintään yksi pioni jokaiseen suomalaiseen puutarhaan.”

Kokouksessa käytiin läpi sääntömääräiset asiat. Hallituksen jäsenet valitaan kahdeksi vuodeksi kerrallaan eli nyt hallitukseen syyskuussa 2021 valittujen kausi päättyy 2023 pidettävään vuosikokoukseen. Joka toinen vuosi hallituksesta vaihtuu siis 4 varsinaista jäsentä ja 1 varajäsen ja joka toinen vuosi 3 varsinaista jäsentä ja 1 varajäsen. Hallituksen erovuoroisten jäsenten tilalle valittiin uudet jäsenet. Hallitukseen kuuluvat:

Riitta Juonala, puheenjohtaja	    2020-2022
Jyrki Karppinen, varapuheenjohtaja	2020-2022	
Soili Lindgren, sihteeri		2020-2022
Anna Toikka, lähetysvastaava	    2020-2022
Jenni Alanen, taloudenhoitaja	    2021-2023, uusi
Kirsi Nyrhinen, jäsensihteeri		2021-2023, uusi
Mari Vänskä-Ruotsalainen, tiedottaja	2021-2023, uusi
Mervi Heikkilä, varajäsen		2020-2022
Anneli Nivukoski varajäsen		2021-2023, uusi

Hallituksen ulkopuolinen asiantuntija
Karri Mikkonen, IT asiantuntija	    uusi

Kiitokset hallituksen erovuoroisille, Merja Jakobssonille ja Julia Ritvakselle merkittävästä hallitustyöstä.

Hyvää loppusyksyn aherrusta pionien parissa!

Terveisin hallitus

%d bloggaajaa tykkää tästä: