Suomen julkiset pionipuutarhat -valokuvauskilpailu

Kutsu Suomen pioniseuran ”Suomen julkiset pionipuutarhat” -valokuvauskilpailuun

Kilpailun säännöt

Kuvaa maisemakuva julkisesti avoinna olevasta suomalaisesta puutarhasta, jossa kasvaa pioneja. Valokuvassa tulee näkyä pioneja ja ympäröivää puutarhaa, pionien lähikuvia ei hyväksytä kilpailukuvaksi.

Talleta valokuvasi Facebook-ryhmämme ”Pionipuutarhat-valokuvauskilpailu 2018” -kansioon 31.8.2018 mennessä. Laita kuvatekstiin tai kommenteihin #SuomenJulkisetPionipuutarhat, valokuvaajan nimi sekä valokuvassa olevan puutarhan nimi ja paikkakunta.

Koska haluamme valokuvauskilpailun avulla myös kerätä tietoa Suomen julkisissa puutarhoissa kasvavista pioneista, niin kommentteihin voit halutessasi lisätä tietoa kuinka paljon suurinpiirtein ko. puutarhassa kasvaa erilaisia pionilajikkeita ja pioneja yhteensä sekä mainita esimerkkejä puutarhassa kasvavista pionilajikkeista.
Eniten ääniä saanut valokuva voittaa Rea Peltolan ja Vesa Koivun kirjoittaman ”Jokanaisen puutarhakirjan”.
jokanaisenpuutarhakirja
Suomen pioniseura pyytää lupaa käyttää valokuvauskilpailuun osallistuneita pionikuvia seuran kotisivuilla ja jäsenlehdessä. Kilpailuun saa osallistua max. kolmella valokuvalla/osallistuja.

Toivomme runsasta osallistumista valokuvaskilpailuun. Onnea kilpailuun!

%d bloggaajaa tykkää tästä: